Спроба перша. Ковбаса на Великдень
Опубліковано Травень 15, 2013 Опублікував Адміністратор Немає коментарів
Трохи експериментів на тему галицької кухні
Спроба перша. Ковбаса на Великдень
Вирішив уперше в житті на цей Великдень приготувати ковбасу. Завершив пробу – і залишився задоволеним. На свято буде смаколик.
Основу рецепту взяв з книги Ольги Вербенець і Віри Манько «Великодній Кошик», але додав трішки від традицій з польської частини Галичини – Нового Сончу. Так, до 1,5 кг задньої шинки, 0,5 кг сала, часнику, перцю і солі в ковбаску потрапили ще кмин, коріандр і майоран. Солі – три ложки, часнику – три зубці, все інше – на око. Мнєсо дрібно порізав, сало – перемолов у ручній м’ясорубці (як виявилося, дуже добрий варіант, ковбаса хрумтить, сало дає масності, але не заважає, не всі люблять, коли хрумтить сало). Добре вимішав усе, крім часнику, додав горня води, почавив-почавив – і в холодильник. Наступного дня вичавив часник, ще трішки почавив і напхав у кишку. Залишив малий кавальчик на пробу, все інше – в морозилку до свята.
Ольга Вербенець пропонує класти ковбасу на кружальця з цибулі або порізані яблука, а потім з того робити пюре і подавати як соус. Я вирішив трішки поекспериментувати – якраз прочитав на одному вроцлавському сайті від місцевих кухарів про «забуті львівські страви». Значне місце там займали наїдки з пастернаку – зараз у нас його практично не використовують, а от нащадки колишніх львів’ян у далекій шльонщині запам’ятали цей корінь як дуже важливий продукт, з якого робили і пюре, і соуси, і навіть палюшки…
Так-от, порізав на кружальця корінь пастернаку, поклав на них шмат ковбаси, докидав збоку трохи картопельки… Картопля – як картопля. Ковбаса – ніби добра вийшла. Найбільше мене вразив пастернак. Не уявляв, що цей корінь, схожий на петрушку, плюс трішки жиру з ковбаси – і вийде таке багатство смаку… Коротше кажучи, всім рекомендую: відновлюйте галицькі традиції, готуйте страви з пастернаку!
Стефко Рондель